BARDZO WAŻNA
Poprzez indywidualne podejście do każdego Pacjenta, a także zbadanie jego problemu oraz oczekiwań i potrzeb, precyzyjnie ustalany jest plan chirurgiczny, co pozwoli na dokładne określenie metodyki operacji i zwiększeniu jej skuteczności.
Dzięki dokładnej diagnozie i minimalnej ingerencjii chirurgicznej, oraz wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie otolaryngologii może znacznie poprawić się jakość i komfort życia Pacjenta.
Stosowane techniki mikrochirurgiczne, endoskopowe i minimalnie inwazyjne pozwalają na ustąpienie dolegliwości Pacjenta przy minimalnym okresie rekonwalescencji.
Dzięki minimalnej inwazyjności zabiegów okres rekonwalescencji przebiega z łagodniejszymi dolegliwościami.
W leczeniu używany jest najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, co pozwala na większą precyzję w diagnostyce oraz podczas wykonywania zabiegów operacyjnych.
Jaka jest rola zatok w organizmie?
Zatoki przynosowe to struktury powietrzne łączące się z jamą nosa poprzez naturalne przestrzenie w jej bocznej ścianie. Zatoki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu ochrony mechanicznej jak i cieplnej oczodołów oraz mózgu, dzięki czemu zapewniają zwiększenie wytrzymałości kości twarzoczaszki. Zatoki uczestniczą także w emisji głosu oraz odpowiadają za przewodzenie i odbieranie dźwięków. Zatoki przynosowe to niezwykle wydajny klimatyzator dla organizmu. Podczas jednego wdechu ogrzewają, oczyszczają i nawilżają powietrze. Tak przygotowane powietrze może bezpiecznie dostać się do dalszych części układu oddechowego i wydajnie zasilić organizm w niezbędny do życia tlen.
Jakie są przyczyny zapalenia zatok?
Zapalenie zatok najczęściej spowodowane jest:
Rozwojowi zapalenia zatok sprzyjają nawracające i niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych a także próchnica zębów. Problemy z zatokami mają znacznie częściej alergicy i osoby chore na astmę lub alergiczny nieżyt nosa oraz osoby, które regularnie chodzą na basen. Zapalenie zatok dotyka także osoby mające nieprawidłowości anatomiczne, np. przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego czy skrzywienie przegrody nosa. Czynniki środowiskowe, jak np. dym tytoniowy, zanieczyszczenia przemysłowe, nagłe zmiany temperatur, czy też chlor lub jego opary uszkadzają błonę śluzową, co wywołuje jej obrzęk. Podrażniona błona śluzowa nosa i zatok puchnie, a tym samym powoduje niedrożność.
Ostremu zapaleniu zatok często towarzyszą objawy takie jak:
Początek ostrego zapalenia ma zazwyczaj korzenie podczas przeziębienia lub innej infekcji wirusowej. Wtórnie może dołączyć się zakażenie bakteryjne.
Jeśli wymienione objawy ostrego zapalenia zatok dotyczą Ciebie, powinieneś skonsultować się ze specjalistą laryngologiem, który wykona dokładną diagnostykę
i na jej podstawie ustali proces leczenia.
1. Pierwszym etapem diagnostyki ostrego zapalenia zatok przynosowych jest rozmowa z Pacjentem, w czasie której lekarz zbiera informacje dotyczące objawów, czasu ich trwania i stopnia nasilenia.
2. Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne, podczas którego bada się bolesność zatok za pomocą opukiwania, a także drożność nosa.
3. Następnym etapem jest wziernikowanie nosa, czyli tzw. rynoskopia. Dodatkowo lekarz może ocenić przewód nosowy, a nawet ujście zatok wykonując badanie endoskopowe.
4. Po wykonaniu dokładnej diagnostyki lekarz wdraża leczenie farmakologiczne lub leczenie operacyjne zatok.
Jeśli wymienione objawy przewlekłego zapalenia zatok dotyczą Ciebie, powinieneś skonsultować się ze specjalistą laryngologiem, który wykona dokładną diagnostykę i na jej podstawie ustali proces leczenia.
1. Pierwszym etapem diagnostyki przewlekłego zapalenia zatok przynosowych jest rozmowa z Pacjentem, w czasie której lekarz zbiera informacje dotyczące objawów, czasu ich trwania i stopnia nasilenia.
2. Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne, podczas którego bada się bolesność zatok za pomocą opukiwania, a także drożność nosa.
3. Następnym etapem jest wziernikowanie nosa, czyli tzw. rynoskopia. Dodatkowo lekarz może ocenić przewód nosowy, a nawet ujście zatok wykonując badanie endoskopowe.
4. Po wykonaniu dokładnej diagnostyki lekarz wdraża leczenie farmakologiczne lub leczenie operacyjne zatok. Niezwykle ważnym badaniem diagnostycznym jest tomografia komputerowa zatok.
Grzybicze zapalenie zatok dotyczy jednej lub kilku zatok przynosowych.
Najczęściej występuje ono u osób:
• leczonych przewlekle antybiotykami,
• leczonych miejscową terapią sterydową,
• leczonych lekami obniżającymi odporność,
• u pacjentów onkologicznych po chemioterapii lub radioterapii,
• spotykane także u cukrzyków oraz osób będących nosicielami wirusa HIV.
U chorych najczęściej stwierdza się zakażenie grzybami z grupy Candida, Aspergillus,Mucor, Rhizopus.
Objawy grzybiczego zapalenia zatok:
• zaburzenia drożności nosa
• uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła
• ból twarzy – tkliwość w rzucie zatoki.
• ból głowy – nasilający się przy pochylaniu do przodu.
• zaburzenia węchu.
• obecność ropnej wydzieliny w jamach nosowych.
• w procesie ostrym: gorączka, złe samopoczucie, uczucie rozbicia.
1. Wstępne rozpoznanie grzybiczego zapalenia zatok sugeruje obraz radiologiczny zatok, w związku z czym lekarz zleca wykonanie tomografii komputerowej zatok.
2. Kolejnym krokiem jest pobranie wymazu z nosa do badania mykologicznego lub histopatologicznego, w których stwierdza się strzępki grzybni.
3. Po dokonaniu diagnozy na obecność stanu grzybiczego konieczna jest interwencja chirurgiczna polegająca na oczyszczeniu światła zatoki z mas grzybiczych oraz usunięciu polipów z nosa.
4. Towarzyszy temu terapia doustna lekami przeciwgrzybiczymi.
Leczenie zatok przynosowych może przebiegać na dwa sposoby:
• zachowawczo
• operacyjnie.
Zachowawcze leczenie zatok ma na celu zwalczenie zakażenia, redukcję obrzęku tkanek oraz przywrócenie drożności ujść jam nosa.
W bakteryjnym zakażeniu zatok przynosowych stosuje się antybiotykoterapię.
Aby leczenie było skuteczne należy odpowiednio dobrać dawkę oraz rodzaj antybiotyku oraz stosować leczenie zachowawcze.
Uzupełniające leczenie zachowawcze zatok polega na podawaniu leków obkurczających ujścia zatok przynosowych i błonę śluzową nosa. Są one aplikowane miejscowo lub przyjmowane ogólnie.
Przewlekłe zapalenie zatok to choroba znacznie obniżająca komfort życia, a w szczególnych przypadkach może być niebezpieczna dla zdrowia.
Jest to schorzenie trudne do leczenia i często wymaga interwencji chirurgicznej. W takim przypadku zalecane jest zastosowanie minimalnie inwazyjnej metody leczenia – zwanej chirurgią endoskopową zatok (FESS).
Taki zabieg jest minimalnie inwazyjny i nie pozostawia żadnych blizn na ciele człowieka.
Operację najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, czyli pełnym uśpieniu Pacjenta.
Następnie przez dziurki od nosa wprowadza się specjalną kamerę (endoskop) oraz narzędzia mikrochirurgiczne. Obraz zatok przynosowych i przebieg całej operacji obserwuje się na monitorze. Obraz jest w dużym powiększeniu co umożliwia wykonywanie precyzyjnych cięć w obrębie naturalnych ujść zatok, których udrożnienie jest kluczowym elementem zabiegu. Czas trwania zabiegu zależy od rozległości operacji i może trwać do 2 godzin.
Operację endoskopową zatok można również wykonać w tzw. chirurgii jednego dnia. Wtedy pobyt w szpitalu trwa kilka godzin. Kontrole pooperacyjne (jeśli są konieczne) składają się z kilku wizyt odbywających się w okresie do 6 tygodni. W trakcie tych konsultacji odbywa się czyszczenie zatok pod kontrolą endoskopu. Celem tych drobnych zabiegów jest kontrola nad procesem gojenia, aby nie doszło do wtórnego zarośnięcia naturalnych ujść zatok. Po około 3-4 tygodniach po operacji pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania, a jego jakość życia znacząco się poprawia.
W leczeniu przewlekłego zapalenia zatok stosuje się także metodę balonoplastyki zatok .
Zabieg polega na wprowadzeniu do nosa Pacjenta balonika, który pod wpływem ciśnienia (od kilku do kilkunastu atmosfer) napełnia się płynem co powoduje skuteczne i trwałe udrożnienie naturalnego ujścia zatok. Następnie wypłukuje się z wnętrza zalegającą wydzielinę.
Laryngolog dr n.med. Roman Głowacki wykonuje zabiegi w:
Centrum Medyczne Promed
Poradnia Laryngologiczna
ul .Rozrywka 24a
31-419 Kraków
tel. 12 412 10 01