BARDZO WAŻNA
Poprzez indywidualne podejście do każdego Pacjenta, a także zbadanie jego problemu oraz oczekiwań i potrzeb, precyzyjnie ustalany jest plan chirurgiczny, co pozwoli na dokładne określenie metodyki operacji i zwiększeniu jej skuteczności.
Dzięki dokładnej diagnozie i minimalnej ingerencjii chirurgicznej, oraz wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie otolaryngologii może znacznie poprawić się jakość i komfort życia Pacjenta.
Stosowane techniki mikrochirurgiczne, endoskopowe i minimalnie inwazyjne pozwalają na ustąpienie dolegliwości Pacjenta przy minimalnym okresie rekonwalescencji.
Dzięki minimalnej inwazyjności zabiegów okres rekonwalescencji przebiega z łagodniejszymi dolegliwościami.
W leczeniu używany jest najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, co pozwala na większą precyzję w diagnostyce oraz podczas wykonywania zabiegów operacyjnych.
Nie odpowiada Ci kształt Twojego nosa?
Towarzyszy Ci uczucie jego niedrożności, bądź wiecznego kataru?
Nos jako centralny punkt twarzy jest częścią mającą ogromny wpływ na jej ogólny wygląd. Jego deformacja lub zbyt duży rozmiar nierzadko bywają przyczyną kompleksów.
Poprawa jego wyglądu oraz funkcjonalności wpływa znacząco na samopoczucie Pacjenta i jego komfort psychiczny.
Wskazania do wykonania zabiegu mogą być zarówno natury czysto estetycznej, a także funkcjonalnej – lub też łączyć ze sobą te dwa aspekty.
Bardzo ważne jest holistyczne podejście do planowanego zabiegu, poprzez przywrócenie prawidłowej funkcjonalności nosa, z uwzględnieniem pożądanych przez Pacjenta aspektów estetycznych.
W technice operacji stosuje się tzw. dostęp otwarty lub zamknięty.
Dostęp otwarty pozwala na bardziej precyzyjną operację i daje lepszy wgląd w pole operacyjne podczas wykonywania zabiegu. Skutkuje to lepszymi wynikami estetycznymi najbardziej odpowiadającymi oczekiwaniu przez pacjenta.
Zabieg operacyjny jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym czyli w tzw. całkowitym uśpieniu. Przed i po operacji wykonywana jest pełna dokumentacja fotograficzna twarzy w różnych projekcjach. Po zabiegu mogą wystąpić obrzęki i zasinienia na twarzy, szczególnie w okolicach nosa i oczu (tzw. efekt podbitych oczu). Takie zmiany ustępują do około miesiąca. W części przypadków niezbędne jest noszenie na twarzy opatrunku usztywniającego nos przez okres do 2 tygodni. Po leczeniu operacyjnym konieczne są wizyty kontrolne, polegające na zmianie opatrunków i usunięciu szwów.
Prawidłowe oddychanie przez nos w dużej mierze zależy od przegrody nosowej oraz wielkości małżowin nosa. W przypadku skrzywienia przegrody nosowej i/lub przerostu małżowin nosa może dojść do zaburzenia oddychania co powoduje takie następstwa jak:
• obniżenie jakości życia,
• chrapanie i bezdechy senne,
• choroby zatok przynosowych,
• choroby migdałków,
• suchość gardła,
• uczucie ciała obcego w gardle i nawykowe chrząkanie,
• przewlekłą chrypkę.
Prawidłowa drożność nosa szczególnie ważna jest w przypadku osób cierpiących na astmę oskrzelową. W sytuacji kiedy powietrze nie przepływa przez nos, przez co nie jest odpowiednio oczyszczone, taki chory zaczyna częściej oddychać ustami i wdycha zanieczyszczone alergenami powietrze (np. pyłkami drzew, kurzem itp.) bezpośrednio do oskrzeli i płuc wzmagając reakcję alergiczną.
Celem poprawy oddychania przez nos wykonuje się zabieg chirurgiczny prostowania przegrody nosa (septoplastyka) jak również zabieg zmniejszenia małżowin nosowych metodą radiochirurgiczną (conchoplastyka RF). W przypadku zaburzenia tzw. zastawki nosa wykonuje się operację plastyczną nosa prowadzącą do zwiększenia kąta rozwarcia zastawki. Decyzję jaki rodzaj operacji będzie dla pacjenta najskuteczniejszy podejmuje lekarz w trakcie konsultacji i po wykonaniu kilku bezbolesnych badań.
Najmniej inwazyjny i bardzo skuteczny zabieg poprawy drożności nosa to konchoplastyka metodą radiochirurgii. Jest to procedura wykonywana w gabinecie zabiegowym w znieczuleniu miejscowym i przypomina wizytę u stomatologa. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego do nosa wprowadza się specjalną elektrodę i przy użyciu fal o częstotliwości 4 MHz wykonuje się podśluzówkowe (od wewnątrz) zwłóknienie małżowiny nosowej dolnej co prowadzi do znacznego zmniejszenia jej objętości. Bardzo istotny jest fakt, że technika ta nie powoduje zniszczenia błony śluzowej nosa. Czas trwania zabiegu to około 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wyjść do domu. Znieczulenie i zabieg nie wpływa na sprawność psychomotoryczną więc można prowadzić samochód. Proces gojenia nie jest uciążliwy dla pacjenta, dolegliwości bólowe są mało nasilone, a najczęściej w ogóle nie występują. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaburzenie drożności nosa spowodowane obrzękiem i ustępuje po kilku dniach.
Prostowanie przegrody nosa (septoplastyka) jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym czyli w całkowitym uśpieniu. Zabieg może być przeprowadzony w ramach chirurgii jednego dnia, gdzie pobyt w szpitalu trwa kilka godzin (3-4). Klasyczna operacja polega na wykonaniu cięcia wewnątrz dziurki nosa, więc nie pozostawia blizn na zewnątrz ciała. W trakcie operacji następuje usunięcie skrzywionych części przegrody nosa (chrzęstnej i kostnej) i po specjalnym opracowaniu, ponownym wszczepieniu już prostych fragmentów oraz ułożeniu przegrody symetrycznie w linii pośrodkowej. Inwazyjność operacji jest minimalna. Na koniec zostają założone specjalne szwy celem ustabilizowania przegrody i zatamowania krwawienia. Takie postępowanie powoduje, że w ponad 90% przypadków nie wymaga założenia tamponady do nosa, tylko opatrunek zewnętrzny, ponieważ tamponada jest bardzo nieprzyjemna dla chorego.Pierwsza kontrola po operacji następuje zwykle po 7-10 dniach, gdzie usuwane są szwy. Druga i ostatnia kontrola przeprowadzana jest około 1 miesiąc po operacji, na której ocenia się ostateczny efekt leczenia operacyjnego. W części przypadków operację przegrody nosa można wykonać techniką endoskopową. Różnica polega na tym, że zamiast dostępu zewnętrznego, stosuje się dostęp wewnątrznosowy używając kamery (endoskopu) wprowadzanej do wnętrza nosa. Ta technika powoduje jeszcze mniejszą inwazyjność i precyzję przeprowadzanej operacji co skutkuje szybszym procesem gojenia i lepszymi wynikami leczenia.